מרקיד
יונתן כרמון ז"ל
הגדל
יונתן כרמון
(מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית)

יונתן כרמון (נולד ב-1931), רקדן, כוריאוגרף, מייסד ומנהל להקת כרמון.
כרמון נולד ברומניה. בגיל 13 נלקחו הוריו למחנות עבודה, והוא הצליח להימלט מציפורני הנאצים בשנת 1944 ב רכבת ההצלה של קסטנר. עם עלייתו ארצה, בהיותו במוסד של עליית הנוער למד חקלאות נמנה על גרעין מתיישבי קיבוץ רמת הנגב (שפורק וחבריו עברו לקיבוץ משמרות). במקביל, לעבודתו החקלאית החל לרקוד בלהקתה של הפרימה בלרינה רינה ניקובה ולמד אצל גרטרוד קראוס. בזמן מלחמת השחרור התגייס לצה"ל, ולאחר שחרורו שב לפעול בתחום המחול. הוא נמשך לתחום ריקודי העם, תחילה כרקדן ומאוחר יותר גם כיוצר, שפעל לצדם של יוצרי הריקודים המבוגרים והמנוסים יותר. התמנה לכוריאוגרף של כינוס המחולות שהתקיים בקיבוץ דליה, ארגן כנסי מחול ותרבות רבים ברחבי הארץ, והפך לאחת הדמויות הבולטות בחיי האמנות הישראלית.
באמצע שנות ה-50, לאחר שובו מלימודים באירופה, התבקש להקים את הלהקה הלאומית למחולות עם, שנבחרה לייצג את פני המדינה בערים רבות ברחבי אירופה, ונתמנה למנהלה האמנותי. מעבודתו זו צמחה הלהקה שהקים ונושאת את שמו: להקת כרמון, אשר פעלה במשך עשרות שנים.
בעקבות הצלחת המופעים שהעלה כרמון באולם אולימפיה בפריז, הציע לו ברונו קקטריקס, מנהל האולם, לשמש כיועץ האמנותי של אולימפיה, שנחשב במשך שנים לאחד מאולמות המופעים היוקרתיים ביותר בעולם. כרמון שימש בתפקיד זה מסוף שנות ה-60 ובמשך שלושים שנה. במקביל לעבודתו באולימפיה הוסיף לפעול בפרויקטים שונים בארץ ובחו"ל.
ב–1987 נוסד בכרמיאל פסטיבל המחולות השנתי, וכרמון שימש כמנהלו האמנותי ברציפות מהפסטיבל הראשון ועד הפסטיבל של שנת 2000. בניהולו של כרמון הפך הפסטיבל למפגש יחיד במינו בין המחול העממי, האתני והאמנותי לבין המחול הישראלי והעולמי.
בין עבודותיו: כוריאוגרפיה לאופרה אותלו של ורדי, בניצוח אשר פיש, בפסטיבל ישראל 2001, וניהול אמנותי של להקת הסטודנטים ירושלים. כמו כן הוא משמש כמנהל האמנותי של הקתדרה למחול הישראלי במשרד החינוך והתרבות .
כרמון מתגורר בתל אביב.
עבור לתוכן העמוד