מרקיד
גיורא קדמון ז"ל
הגדל

נולד- ב-20 לפברואר 1937

נפטר ב-11 לפברואר  2002

גיורא נולד בחיפה להוריו הילדה וזאב קנדלמן, יחד עם אחותו התאומה נורית.

בילדותו , עברו הוריו לגור בקרית-חשמל, שבקרית-חיים. אחר-כך עבר ללמוד בביה"ס החקלאי  בנהלל.

גיורא היה חבר בתנועת "השומר הצעיר" בקרית-חיים ויחד עם חבריו הקימו את גרעין "נירים", שהשלים את קבוץ נירים. בצבא שרת גיורא בנח"ל ומאוחר יותר היה מדריך צניחה. בצבא גם נפגש  עם יעל באהבה וחברות.  ב1960  נישאו יעל וגיורא והקימו את ביתם בקבוץ  מרחביה. לגיורא ויעל נולדו שחר, סער ומאיה.

לאחר שהשתחרר מהצבא, יצא גיורא לוינגיט  שם למד והוסמך  כמורה לחינוך גופני.  גיורא חזר למרחביה והיה מורה  בבית-הספר בקיבוץ.

ב1962  נסע גיורא, עם להקה של ההסתדרות, לפסטיבל הנוער בהלסינקי-פינלנד. בשובו הצטרף ללהקת כרמון והחל להופיע אתה ברחבי העולם.

ב1975  יצא גיורא, עם המשפחה, לשליחות  בברזיל. להדריך ריקודי-עם במועדון היהודי הגדול  "היבריקה"  אשר בסאן פאולו. גיורא ניהל בברזיל להקות מחול ולימד ריקודים ישראלים, וכפי שנהג לומר: "אני מלמד ציונות דרך הרגליים". גיורא יזם ותכנן את פסטיבל "כרמל" המתקיים מאז ועד היום. לפסטיבל "כרמל" מגיעות להקות מחול מכל דרום אמריקה  וסוחף לתוכו אלפי בני נוער ומבוגרים, אשר במשך שלושה ימים רוקדים ריקודי-עם ישראלים וחיים את מדינת ישראל.

 גיורא היה בין המארגנים של פרוייקטים שונים בארץ  והיה שותף ועוזר ליונתן כרמון  בפסטיבלי "כרמיאל" מהשנה הראשונה. הוא הרקיד אלפי אנשים ברחבי הארץ והיה חבר בעמותת רעי"ם, שמטרתה לשמור את הריקודים של פעם. רבים מכל  הארץ הגיעו להרקדות הנוסטלגיה של גיורא, שהתקיימו בחדר האוכל של מרחביה.

גיורא היה ידיד וחבר, אוהב ונאהב. הלך לעולמו לאחר מחלה קשה והשאיר חברים רבים  בארץ ובחו"ל, שיזכרו אותו תמיד - חייכן ומלא שמחת חיים. דמות של צעיר לנצח.

 

יהי זכרו ברוך!                          

עבור לתוכן העמוד