מרקיד
דר' צבי פרידהבר ז"ל
1925-2001
הגדל

     צבי נולד בעיר וורמייזא בגרמניה ב- 3.10.1925 וכשהיה בן 9, עלה לארץ עם הוריו. המשפחה עברה מסכת ארוכה של קשיים כלכליים בשנות ילדותו ונעוריו  ולכן נאלץ להפסיק את לימודיו בגיל צעיר  ולצאת לעבודה כדי לעזור בכלכלת המשפחה.

     בשנות ה-40 התגייס צבי לשורות ההגנה ושרת במשטרת היישובים העבריים. לפני פרוץ מלחמת העצמאות הועבר לשורות הפלמ"ח. צבי שרת בחטיבת "הראל" ועבר את מלחמת העצמאות והקרבות על ירושלים.   

     כבר בתקופת שירותו הצבאי, הצטרף צבי לחוגים למחולות-עם, שהתקיימו בסניף "הפועל" בתל-אביב בהדרכת גורית קדמן, אשר לימים קבלה את "פרס ישראל" על פועלה בתחום המחול העממי ופולקלור העדות בישראל.  צבי ציין לא אחת, את השפעתה של גורית עליו ועל עבודתו. וכך אמר: "כבר בשנת 1947 שמעתי מפיה את המשפט שכה השפיע עלי - 'אך כיצד רקדו אבותינו לא נדע' משפט זה הביא אותי להתחיל לחקור ולחפש את מקורות המחול של עמנו. כך התחלתי באיסוף ספרות פולקלוריסטית, קטעי עיתונות, תמונות, חוברות של ריקודים מן הארץ ומחו"ל, תקליטים וכו'".

     צבי התמיד בעבודת זו למעלה מ-50 שנה ועשה זאת בלהט רב, למד חקר, תחילה בצורה חובבנית ובהמשך בצורה מדעית (זכה לתואר ד"ר), עד להקמת "ארכיון המחול היהודי" בביתו, שהוא יחיד מסוגו בעולם.  (עם מותו, באדיבות בני המשפחה, הועבר הארכיון בשלמותו לספרייה הישראלית למחול בבית אריאלה בת"א.

     בשנות ה-50 בהיותו חבר בלהקת המחול של "הפועל" החל בהדרכת ריקודי-עם בבתי-ספר ותנועות נוער. בתקופה זו החל גם ביצירה כוריאוגרפית לבמה וכן יצר ריקודי-עם הנרקדים גם היום בחוגים והרקדות ביניהם "ניצנים נראו בארץ", "על גמלי", "בת הכרמל" ו"חג הגז".

     בשנת 1955 פגש צבי לראשונה את פרופ. דוב נוי שבעידודו החל צבי את לימודיו האקדמיים, היסטוריה ופולקלור, עד לקבלת התואר ב-1986.

     כבר בראשית עבודתו חקר צבי פרידהבר את החגים בהתיישבות העובדת וצילם את חגי העומר, המים והבכורים בקבוצים. כך נהג גם לגבי החגים המסורתיים וצילם חגיגות שמחת-תורה, הילולת ל"ג בעומר במירון ואף הגיע לטכסי חתונה בעדות שונות. בדרך זו צילם למעלה  מ-4000 שקופיות וכ-60 סרטים.

     צבי פרידהבר הוא חלוץ בחקר המחולות בעם ישראל ובמיוחד במעקב אחר התפתחות תנועת ריקודי-העם בישראל המתחדשת. הוא כתב ספרים בנושא: "מחולות עם בישראל", "המחול בעם ישראל", "גורית קדמן - אם וכלה".

     בין השנים 1978-1990, הרצה צבי  באוניברסיטת חיפה בחטיבה לפולקלור.

דר' צבי פרידהבר ניפטר באוקטובר 2001 בגיל 76, לאחר מחלה קשה. בסוף ימיו זכה להוציא את ספרו האחרון "אישים ואירועים במחול העם הישראלי".

יהי זכרו ברוך.  

עבור לתוכן העמוד