מרקיד
זאב חבצלת ז"ל
הגדל

נולד ב 17.11.1922

נפטר  ב-כ"ח  באדר ב' תשכ"ב  (3.4.1962)

זאב נולד בעזה (אביו עבד שם בדואר של המנדט הבריטי), בעיר זו בילה את  שנות ילדותו  עד למאורעות בשנת 1929.  בשנה זו עברה המשפחה לתל-אביב.

ב - 1938 נתייתם מאמו ונשלח ללמוד בבית-הספר (תיכון) בגבעת השלושה. הוא בלט שם בכשרונותיו כמעט בכל שטח: הוא חיבר שירים ופזמונים, צייר, עסק בבימוי, במוסיקה, בטבע ומדע, בפוליטיקה וחברה. שם הקים  את  קן השומר הצעיר והיה הרוח החיה בטיולים, בחגים ובמסיבות.

 

זאב היה פעיל בשומר-הצעיר והצטרף לחבריו, שהיו בהכשרה בבית-אלפא משם נשלח מיד ללמוד הוראה בסמינר הקיבוצים. בסמינר החלה דרכו בתנועת ריקודי-העם, שאך זה "נולדה".  מורותיו בסמינר גרטרוד קראוס, וגרט קאופמן  (היא גורית קדמן),  עמדו מיד על כשרונותיו ויכולתו הרבה.

כבר כסטודנט היה חבר בועדה לריקודי-עם שליד הועד הפועל של ההסתדרות  בשנים 1947-1950. זאב השתתף כרקדן במשלחת לפסטיבל הנוער הדמוקרטי בפרג.  מאוחר יותר היה המנהל האומנותי של כל המשלחות שיצאו לפסטיבלים בשנים 1947-1960. (בודפסט 1949, בוקרשט 1951-, ורשה 1953, מוסקבה 1957). 

 

זאב חבצלת למד בסמינר הקיבוצים בוטניקה וזואולוגיה וכשסיים, חזר לבית-אלפא כמורה. 4 שנים היה מורה בקיבוץ,  עבד בהוראה וגם בחקלאות, כמורה ומחנך התפרסם במקוריותו בשיטות  ודרכי ההוראה שלו והיה נערץ  על כל תלמידיו. בשומריה הראשונה על הכרמל ארגן רונדו ענק (640 רוקדים), שהיה ראשון בקנה מידה כזה בארץ.

 

במלחמת השחרור השתתף בהגנה על דגניה  וכשהוקם הנח"ל התמנה זאב חבצלת לקצין תרבות ראשון של הנח"ל והקים את להקת הנח"ל הראשונה. במסגרת זו  עשה זאב את נסיונו הראשון בביום סרטים.

 

ב-1958 יצא לאיטליה בשליחות  השומר הצעיר ושם עבד עם פליני, רוסליני ודה-סיקה כעוזר במאי וכך למד את אומנות הקולנוע, שקסמה לו מאד. כשחזר  עם משפחתו ארצה, לאחר שנתיים באיטליה, החל לביים את הסרט "חבורה שכזאת".

שבועיים לפני הקרנת הבכורה של סרטו העלילתי הראשון  "חבורה שכזאת", הוא יצא לעבודה בשדה, התהפך עם טרקטור עמוס בצינורות ונהרג.

זאב היה בן 40  במותו. האסון עורר צער עמוק בקרב רבים שאהבו אותו והעריכו את הכשרונות  של האיש המופלא הזה.

מריקודיו: הרימון, שחרחורת מהנח"ל (אל תראוני), הר וכר, הוריקו ובואנה הבנות.       

                                   

יהי זכרו ברוך!

עבור לתוכן העמוד