מרקיד
שאול רוזנפלד ז"ל *
הגדל

לא מזמן נפרדנו מחבר יקר רוזנפלד שאול ז"ל

אך טבעי הדבר שנקדיש מספר מילים לזכרו, נפלה בחלקי הזכות להכירו מקרוב, שאולי אהב את הבריות ולא עשה רע לאף אחד, תכונות בולטות אצלו ואצל רעייתו המנוחה אהובה היו: יושר, ונתינה מעצמם.

לפני שנה בפסטיבל כרמיאל 1999 הענקנו לשאולי את יקיר הארגון על הכרתנו והערכתנו אליו, ברצוני להביא מספר דברים שכתבתי והקראתי בטקס:

"שאולי יוצא קיבוץ גבע נחשב בזמנו לאחד הרקדנים הטובים בארץ, מדריך ותיק, צנוע ונעים הליכות שתרם רבות למחול הישראלי הן כמדריך והן כיוצר שריקודיו  נירקדים  עד היום בכל החוגים וההרקדות.

עד שנת 1945 לא רקדו בארץ ריקודי-עם ישראליים אלא רק ריקודי טקס לחגים, הורה ופולקה, בערים רקדו גם ריקודים סלונים. בשנת 1945 התקיים בארץ הקורס הראשון למדריכים לריקודי-עם ולאחר שסיים בהצלחה התחיל להדריך ריקודי-עם בכל הארץ ובעיקר בקיבוצים. יש צורך להדגיש שבאותה תקופה היו רק כ- 5 מדריכי ריקודי-עם שהדריכו בערים ובקיבוצים.

בשלב מאוחר יותר רכז שאולי את האולפנים למדריכי ריקודי-עם בתל-אביב ובחיפה והשתתף בכל פסטיבלי דליה וכן בפסטבלי הנוער הדמוקרטי שנערכו בפראג בשנת 1947 ובמוסקבה בשנת 1957.

בשנות ה- 60 ריכז שאולי את הלהקה המרכזית לריקודי-עם, להקה זו נחשבה ללהקה הטובה ביותר בארץ.

בשנת 1953 ריכז וניהל את המדור לריקודי-עם שטיפל בכל החוגים והלהקות בארץ.

רקד בלהקת המחול הארצית  שכללה את מיטב הרקדנים שהיו אז והיותה להקת מחול ייצוגית ראשונה שנסעה להופיע בחו"ל. כמו כן תרם חלקו בכוריאוגרפיה למופעים רבים ואף היה חבר בלהקת ה"גבעתרון".

החל משנת 1964 הדריך שאולי את החוג לריקודי-עם באונברסיטת תל-אביב ובמקומות נוספים והחוגים שלו הפכו במהרה לפופולריים ומדוברים, כמו כן יצא לחו"ל בשליחות הסוכנות להדרכת ריקודים בארה"ב.

ריקודיו המפורסמים ביותר "סיגל" ו"מדם רובר" להיטים אצלנו ואף נרקדים ברחבי העולם כריקודי שורות או חברה ו- אין ילד שאינו מכיר אותם.

"חגיגת אביב", "הנאוה בבנות", "הורה ירושלים", "הספיקו מהיר", "קריטיקוס סירטוס" אלו ריקודים אהובים נוספים מפרי יצירתו של שאולי. ריקודו הראשון "הנאווה בבנות" חובר ב- 1955."

 

יהי זכרו ברוך

עבור לתוכן העמוד